Zabieg ostrzyknięcia kręgosłupa pod kontrolą RTG-TV polega na precyzyjnym, miejscowym podaniu leków steroidowych i miejscowo znieczulających – działających długookresowo przeciwzapalnie, przeciwobrzękowo i przeciwbólowo. Wykonuje się go w sytuacji, gdy u pacjenta dojdzie do uszkodzenia i przemieszczenia krążka międzykręgowego z zapaleniem otaczających tkanek i uciskiem przylegających struktur nerwowych. Zabieg wykonywany jest pod kontrolą RTG-TV, co pozwala na działanie bezpieczne i efektywne. Zaaplikowanie leków wykonuje się w okolicę stanowiącą źródło bólu – epiduralnie w okolicy uciśniętego korzenia nerwowego lub około/do stawu międzywyrostkowego.
Lekarz ortopeda decyduje o wyborze miejsca podania leku przeprowadzając wcześniej z pacjentem dokładny wywiad dotyczący choroby. Swoje decyzje opiera również na podstawie danych uzyskanych po przeprowadzeniu badania przedmiotowego oraz w oparciu o obraz rezonansu magnetycznego (MR) lub tomografii komputerowej (TK/CT) kręgosłupa.
Jakie są wskazania do wykonania zabiegu?
- pacjent skarży się na bardzo silny lub przewlekły ból kręgosłupa trwający powyżej 6 tygodni – jako leczenie drugiego rzutu
- w przypadku rwy kulszowej
- w przypadku rwy udowej
- w przypadku stenozy lędźwiowej
- w sytuacji zapalenia stawu międzywyrostkowego kręgosłupa
- w przypadku wystąpienia przewlekłego, zapalnego zespołu bólowego odcinka lędźwiowo-krzyżowego grzbietu towarzyszącego innym chorobom kręgosłupa
Zalety i cel wykonania zabiegu
Zabieg pozwala na skuteczne leczenie bólu kręgosłupa co wiąże się ze zmniejszoną potrzebą zażywania przez pacjenta leków przeciwbólowych, co w konsekwencji zmniejsza ilość działań niepożądanych będących efektem stosowania przeciwbólowych tabletek, czopków i iniekcji domięśniowych.
Zabieg pozwala na jednoczasowe leczenie bólu oraz praktyczne i szybkie zweryfikowanie postawionego rozpoznania, szczególnie w przypadkach choroby wielomiejscowej. Bardzo istotna jest możliwość ustalenia źródła bólu – szybko i praktycznie, dzięki lekom działającym tylko miejscowo. Po odpowiedzi na zabieg można ocenić w sposób rzeczywisty stopień zaawansowania choroby i w oparciu o te informacje ustalić dalszy plan leczenia.
Stosowane leki – metylprednizolon, lignokaina, bupiwakaina – podane jednorazowo – nie powodują tycia – wbrew obiegowym opiniom.
dr Piotr Staszczuk
ortopeda