Pacjent – lekarz – rehabilitant
Sam zabieg rekonstrukcji więzadeł w kolanie to zaledwie połowa sukcesu. Równie ważna jest rehabilitacja przed i po zabiegu operacyjnym. Rehabilitacja więzadeł po ingerencji chirurgicznej wymaga zaangażowania zarówno ze strony pacjenta, jak i osób wspierających jego powrót do zdrowia.
Rehabilitant jest zobowiązany działać zgodnie z protokołami i prostym schematem pracy, który zostaje przedstawiony pacjentowi podczas pierwszej wizyty. W teorii wszystko przebiega bez problemów, jeśli fizjoterapeuta posiada doświadczenie w pracy z pacjentem ortopedycznym. Zaplanowanie rehabilitacji zależy jednak od wielu czynników i dobrej współpracy na linii pacjent – lekarz – fizjoterapeuta.
- Fizjoterapeuta, by dobrze wykonać swoją pracę musi posiadać podstawową wiedzę.
- Najważniejsze pytania, na jakie znać musi odpowiedź:
- Czy była rehabilitacja przygotowująca do rekonstrukcji?
- Czy zabiegom towarzyszyły dodatkowe ingerencje?
- Czy lekarz ma jakieś dodatkowe zalecenia?
- Jaki był mechanizm urazu?
I wiele innych pytań. Odpowiedzi mają duże znaczenie w procesie powrotu do pełnej sprawności, w tym uprawiania sportu. Żeby osiągnąć taki efekt należy kompleksowo przywrócić funkcję operowanej kończyny oraz reszty ciała. W przeciwnym razie po kilku latach mogą pojawić się różne dolegliwości.
Rehabilitacja nie dotyczy tylko i wyłącznie operowanej nogi, bo ta, gdy wszystko się zagoi, wróci częściowo do sprawności. Zaniedbanie może doprowadzić do zaburzenia biomechaniki całego ciała i np. po dwóch latach spowodować bóle stopy, biodra czy okolic pleców.
Rehabilitacja więzadeł w Medicus-Bonus
W Medicus-Bonus skupiamy się na kilku zasadniczych punktach, które umożliwiają sprawną rehabilitację i powrót do zdrowia.
- Przygotowanie do zabiegu – wytłumaczenie co nas czeka, i co musimy zrobić, aby po operacji pacjent szybciej wrócił do sprawności.
- Instruktarz ćwiczeń pooperacyjnych – każdy pacjent przechodzi taki instruktarz po zabiegu w Medicus-Bonus
- Spotkanie z fizjoterapeutą i osteopatą – omówienie planu rehabilitacji i jej głównych celów. Pacjent dowie się co musi osiągną i w jakiej kolejności.
- Kompleksowa rehabilitacja – przywracanie zakresu sprawności, poprawa siły, nauka autoterapii i trening medyczny.
Cała procedura zależy od zaangażowania pacjenta, jego świadomości ciała i umiejętności. Jeżeli wszystko idzie zgodnie z planem, podczas wizyt fizjoterapeuta skupia się głównie na regeneracji, uczeniu pacjenta jak ma pracować w domu lub siłowni i pilnowaniu kolejnych postępów. Ważne jest przepracowanie poszczególnych etapów. Bez wyprostu nie wzmocnimy mięśnia czworogłowego, a bez wzmocnionego mięśnia rehabilitowany będzie dalej utykać. Bez takiej samej siły w obu