Jest to schorzenie dotyczące głównie mężczyzn, bardzo często zawodowych piłkarzy, polegające na powstaniu wczesnych zmian zwyrodnieniowych w obrębie stawu śródstopno-palcowego pierwszego. Występuje duże poszerzenie obrysów tegoż stawu, bóle przy każdym kroku, coraz większe ograniczenie ruchomości stawu, niemożność stawania na palcach. Charakter choroby jest progresywny. Może skończyć się pełnym usztywnieniem stawu.
Leczenie zachowawcze Hallux rigidus
Tylko we wczesnej fazie, intensywne ćwiczenia poprawiające zakres ruchomości w stawie śródstopno- palcowym pierwszym.
Leczenie operacyjne Hallux rigidus
Polega na różnego typu zabiegach poprawiających zakres ruchomości w w/w stawie: -cheliotomia, czyli ściosanie wyrośli kostnych zwyrodnieniowych, osteotomie w obrębie I kości śródstopia skracające, klinowe: m. Weil, Watermann, Chevron, czy w obrębie paliczka podstawowego palucha: m. Akin, Moberg.
W przypadkach osób po 55 roku życia proponuję wszczepienie protezy połowiczej paliczka podstawowego firmy Arthrex. Można w niektórych sytuacjach zastosować protezę silikonową stawu śródstopno-palcowego pierwszego. Sporadycznie wykonuję operację artrodezy, czyli usztywnienie stawu.
Leczenie pooperacyjne Hallux rigidus
Nie stosuję unieruchomienia, pozwalam na obciążanie operowanej kończyny na drugi dzień po zabiegu, wprowadzam jak najszybciej ruch operowanego stawu.
lek. med. Ryszard Stawicki